ana sayfa  |  durmus@superonline.com  |   iletişim contact  |  ENGLISH WEB SITE
 

 
Proje Başlamadan Önce Duyulan Kaygılar
 
Öğrenen Oraganizasyon Uygulama Takımları Projesi Konusunda; Evrim Çalkavur Durmuş ve M.Yavuz Durmuş ile Yapılan Paylaşım
 
Soru : Projenize başlamadan  ne tür kaygılar dile getiriliyor?
 
M.Yavuz Durmuş :
  • Bizim sektörümüz sizin çalıştığınız sektörlerden çok farklı. Bizde işe yarayacağına emin misiniz? Çok baskı altındayız ve farklı sorunlarla uğraşıyoruz.
  • Çok zaman alıcı. Bu işe nasıl zaman ayırabiliriz bilmiyorum?
  • Ya insanlar direnç gösterirse?
  • Diğerlerinin anlayıp destekleyeceğinden emin değilim!
Soru: Çalışma danışmanlar tarafından mı yürütülecek?
 
Yanıt: Size destek olacak ve öğrenen organizasyon araçlarının kullanımına yardımcı olacak koçunuz/larınız olacaktır. Ancak koçun/ların rolü son derece sınırlıdır. Çalışma sizler tarafından yürütülür ve başarı sizler (sponsorlar, iç koçlar ve takım üyeleri) tarafından elde edilir. 
 
Soru: Bu kadar zaman nasıl ayıracağız?
 
Yanıt: Konu seçimi son derece önemlidir. Halihazırda üzerinde çalışmanız ve ölçülebilir sonuçlar elde etmeniz gereken konuları, proje konusu olarak seçerseniz, bu çalışma işinizin bir parçası olacak ve ayrılan zaman ekstra zaman olarak görülmeyecektir. Bu sayede kısa dönemli sonuçlar elde ederken kurumunuzun geleceğine önemli bir yatırım yapıyor olacaksınız. 
 
Soru: Organizasyonumuzda 6 sigma/ toplam kalite/ iş mükemmeliği projeleri uygulanıyor. Bunlarla öğrenen organizasyon projesi nasıl bir araya gelecek? 
 
Yanıt: Öğrenen Organizasyon, bir yönetim felsefesi olarak geniş bir şemsiyedir. Birbirini anlama, büyük resmi görebilme, birlikte öğrenme, duygusal zekayı geliştirme, paradigmaları fark edip etkileri üzerine konuşabilme, ortak bir vizyona kilitlenme, zorluklar karşısında pes etmeme, verilerle konuşma, disiplinli çalışma, liderliği paylaşma gibi becerileri kazandırır. Kullanılacak teknikler, yöntemler, yenilikler konusunda bir sınırlama getirmez, öğrenmeyi ve gelişmeyi teşvik eder. 
 
Öğrenen Organizasyon çalışmalarını özümsediğinizde, diğer uygulamalarınız ile en uygun kullanım şeklini belirleyebilir ve sinerji yaratabilirsiniz.
 

CLIENT: M. YAVUZ DURMUS 2016- DESIGN: 4E TANITIM / ACTIVE MEDIA

 
  HABERLER
  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
  FOTO&VİDEO GALERİ
  MAKALELER