ana sayfa  |  durmus@superonline.com  |   iletişim contact  |  ENGLISH WEB SITE
 

 
Peter M. Senge Ph. D.
 
Öğrenen bir organizasyon, arzu ettikleri ortak geleceğe ulaşmak için hem birlikte hem de birey olarak kendilerini sürekli olarak geliştiren bir insan grubudur.

Peter Senge'nin yorumu:
 “Evrim Çalkavur ve meslektaşlarının çalışması, öğrenen organizasyon oluşturma yolundaki pratik araçların gelişiminin dünyadaki en iyi örneklerinden birisidir. Uzun yıllardır Türk firmalarında öğrenen kültür oluşturmak için çalışmalar yapıyorlar. Evrim ile tanıştığını bildiğim herkes onun adanmışlığı, enerjisi ve yeteneğinden etkilenmektedir.  Bu kitaplar ve program ile onun ve meslektaşlarının çalışmaları daha  yaygın hale gelecektir.  ”

Peter M. Senge /22 Nisan 2005

"Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları"(*)

Öğrenen organizasyonların beş disiplinini yaşama geçirerek organizasyonel öğrenme yetersizliklerinin üstesinden gelmenize, somut sonuçlar almanıza ve bu sonuçların sürekliliğini sağlamanıza yardımcı olan bir programdır.

(*) Lisanslı programdır.Peter Senge, Massachusetts Institute of Technology’de üst düzey bir öğretim görevlisidir. 


Aynı zamanda, insanların ve kurumlarının birlikte gelişmesine değer veren firmalar/kurumlar, araştırmacılar/akademisyenler ve danışmanlardan oluşan ve uluslararası bir topluluk olan Organizasyonel Öğrenme Topluluğu’nun (Society for Organizational Learning- SoL) Başkanıdır. 

Öğrenen Organizasyon kavramını tüm dünyaya tanıtmış olan , Beşinci Disiplin kitabının yazarıdır. 

Katkıda bulunduğu diğer eserleri: The Art and Practice of The Learning Organization, The Fifth Discipline Fieldbook: Strategies and Tools for Building a Learning Organization, The Dance of Change: The Challenges to Sustaining Momentum in Learning Organizations, Schools That Learn, Presence.

Dr. Senge, organizasyonel ve ekonomik değişimin daha iyi anlaşılması için sistem düşüncesinin soyut kavramlarını somut araçlara dönüştürmüş ve pek çok farklı ülkede konferanslar vermiştir. 

Özel ilgi alanı, organizasyonlardaki liderlik rolünü merkeziyetçi olmaktan çıkararak tüm insanların ortak hedeflere ulaşmak için üretken olarak çalışma kapasitesi gerçekleştirmektir. 

Dr. Senge’nin çalışmaları iş yerinde insan değerlerine yönelik bir köşe taşıdır.
Bu çalışmalar yani vizyon, amaç, yaşantılardan öğrenebilmek ve sistem düşüncesi, organizasyonların potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için vazgeçilmezdir. 

Dr. Senge, iş hayatı, sağlık sektörü, eğitim ve hükümetteki liderlerle çalışmıştır. 
Beşinci Disiplin kitabı iş ve eğitim dünyasını öğrenen organizasyonlar teorisi ile tanıştırarak derin bir etki yaratmıştır. 

Bugüne kadar kitaptan 1.000.000 adetten fazla satılmıştır. 1997 yılında Harward Business Review, kitabı, son yetmişbeş yılın en etkileyici yönetim kitaplarından birisi olarak nitelendirmiştir. 

Business Week, Fortune , Fast Company ve diğer önde gelen yönetim dergilerinde Dr. Senge’nin, MIT ve SoL’deki meslektaşlarının çalışmalarına yönelik çok sayıda makale yayınlanmıştır. 

The Fifth Discipline Fieldbook (400.000 adetten fazla satılmıştır), Beşinci Disiplin kitabını okuyup, kendi firmalarında öğrenme kapasitesini geliştirmek için araçlar, metotlar ve pratik uygulamalar konusunda yardım isteyen ve sorular soran okuyuculara bir yanıt olarak yazılmıştır. 

The Dance of Change, öğrenme kapasitelerini artırmak için çalışan firmaların deneyimleri ve bu alandaki zorluklarla mücadele eden liderlerin geliştirdiği stratejiler üzerine kuruludur. 

Dr. Senge, ayrıca yönetimde sistem düşüncesi üzerine, hem akademik hem de yönetim dergilerinde yayınlanmış çok sayıda makalenin de yazarıdır. 

The Journal of Business Strategy (Eylül/Ekim 1999) Dr. Senge’yi son yüzyıl içinde yönetim/iş stratejisini en çok etkilemiş 24 kişiden birisi olarak tanımlamıştır.

Peter Senge, Stanford Üniversitesi Mühendislik Bölümünde lisans eğitimini tamamlamıştır. MIT’de ise sosyal sistem modellemeleri üzerine masterını ve yönetim üzerine de doktorasını yapmıştır. 

Massachusetts’de karısı ve iki çocuğu ile yaşamaktadır.
 

CLIENT: M. YAVUZ DURMUS 2016- DESIGN: 4E TANITIM / ACTIVE MEDIA

 
  HABERLER
  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ
  FOTO&VİDEO GALERİ
  MAKALELER